پرش لینک ها

استفاده از کلاه ایمنی در مشاغل مختلف

کلاه ایمنی

 

استفاده از کلاه ایمنی دارای پیشینه تاریخی بسیار زیادی بوده و در طول تاریخ نیز میتوان استفاده از این وسایل را به صورت گسترده ای مشاهده نمود. سر به عنوان یکی از مهم ترین اعضای موجود در بدن شناخته می شود. کوچک ترین آسیب به سر باعث آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد. افراد زیادی وجود دارند که به دلیل عدم توجه به ایمنی مشکلات زیادی در ناحیه سر برای آن ها به وجود می آید. حوادث بسیار زیادی هستند که با کوچکترین بی احتیاطی احتمال اتفاق افتادن آنها وجود دارد. یک کارگر، یک مهندس، یک آتشنشان، یک  سرباز و … همگی  به کلاهی برای محافظت از سر خود نیاز دارند. بیشتر این محصولات در زمان جنگ های مختلف به وجود آمده اند و باعث ایجاد خلاقیت های دیگر شدند.

 با تغییر در متریال کلاه های جنگی تولید شده می توان شاهد به وجود آمدن محصولات جدیدی بود. استفاده از کلاه ایمنی برای موارد گوناگون می تواند مفید باشد. تنوع در این محصولات بسیار بالا بوده و به خوبی می توان از آن ها استفاده نمود. دوام و طول عمر در این محصولات به صورت کلی به متریال ها وابسته است. هرچه کیفیت متریال های ساخت بهتر باشد می توانید به راحتی طول عمر بالاتری را شاهد باشید. مقاومت در برابر ضربات مختلف باید در این محصولات به خوبی تست شود. مقاومت و استحکام در این محصولات مهم ترین مورد بوده در هنگام خرید نیز باید به این مورد بیشتر توجه داشته باشید. 

 

 

انواع کلاه ایمنی

همانطورکه گفتیم کلاه ایمنی دارای تنوع بسیار خوبی می باشد. می توان کلاه ایمنی را در دو دسته نوع 1 و 2 قرار داد. هر یک از  این کلاه ها دارای ویژگی های خاصی بوده و برای فعالیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کلاه ایمنی نوع یک بیشترین محافظت را برای قسمت بالای سر داشته و استفاده آن به صورت گسترده برای کارگاه های ساختمانی می باشد. در کلاه نوع 2 شما یک حفاظت بسیار بیشتر را مشاهده می کنید. لبه های این کلاه از کناره های سر نیز پایین آمده و قسمت های بیشتری را پوشش می دهند. هر یک از این کلاه ها را می توان در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار داد.

 تمامی این مدل ها دارای رنگ بندی بوده و می توان به راحتی از آن ها استفاده نمود. برای اینکه اطلاعات بیشتری را کسب کنید می توانید برای خرید، سوالات و ثبت سفارش های خود را از طریق سایت نیز انجام دهید. نوع 1 این کلاه ها بیشتر در آمریکا کاربرد داشته و نوع شماره 2 بیشتر در اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. دقت داشته باشید که با توجه به فعالیت خود و همچنین بودجه مد نظر می توانید از هر یک به نحو احسنت استفاده کنید.

 

 

اهمیت رنگ در کلاه ایمنی

بسیاری از افراد این موضوع را ندانسته و بدون توجه به آن اقدام به خرید کلاه می کنند. درست است که کلاه ایمنی برای محافظت می باشد اما باید برخی نکات را در هنگام خرید مد نظر داشته باشید. اگر رنگ بندی در یک پروژه به خوبی انجام شود می تواند باعث راهنمایی افراد نیز شود. رنگ بندی در کلاه ایمنی را اکثرا برای رتبه بندی انجام می دهند. هر یک از رنگ های موجود در یک پروژه می تواند برای شما نشان دهنده رتبه افراد مختلف باشد. در ادامه رنگ های موجود را برای آشنایی بیشتر معرفی خواهیم کرد.

  •  متداول ترین و پر مصرف ترین رنگ در کلاه ایمنی زرد می باشد. این رنگ به عنوان رنگ پایه تمامی تابلوهای اخطار نیز می باشد. 
  • رنگ قرمز نشان دهنده آتش بوده و در اکثر موارد برای آتش نشان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در معادن و بخش های بهره برداری مانند چاه های نفت کلاه افراد عموما به رنگ سفید انتخاب می شود. 
  • در یک مجموعه وسیع و منظم افراد تعمیر کار با استفاده از کلاه آبی شناسایی می شوند.
  • تیم های خدمات مهندسی و فنی به صورت گسترده از کلاه های سبز رنگ استفاده می کنند.
  • در جوشکاری ها افراد از کلاه های قهوه ای رنگ استفاده می کنند. این به دلیل محیط و آلودگی های جوشکاری می باشد که بر روی این کلاه کمتر نشان داده می شوند. 
  • افرادی که به عنوان مهمان وارد یک مجموعه و یا پروژه می شوند از کلاه نارنجی استفاده می کنند. 
  • سرکارگران در یک پروژه معمولا از کلاه طوسی استفاده می کنند.

با این رنگ بندی ها در یک کارگاه می توانید در کمترین زمان ممکن افراد را شناسایی کرده و کار خود را انجام دهید. اگر به صورت جدی استفاده از کلاه ایمنی اجبار شود می توان کمترین حوادث را نیز شاهد بود.

 

 

جمع بندی

در یک جمع بندی کلی می توان کلاه ایمنی را به عنوان یکی از الزامات هر کارگاهی در نظر رفت. اگر به خوبی از کلاه ایمنی استفاده شود می توان شاهد کاهش چشمگیر تلفات جانی در پروژه های مختلف بود.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
مشاهده
بکشید